Darmowe Pozyczki

Ranking darmowych pożyczek przez internet

Recenzja książki Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń

Czy w dzisiejszych czasach niepełnosprawnym żyje się łatwiej? Z iloma trudnościami muszą się oni borykać? Czy mogą żyć normalnie i cieszyć się każdym kolejnym dniem? Nick Vujicic jest doskonałym przykładem na to, że mogą. Jego książka pt. „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” jest wzruszającą opowieścią o życiu człowieka, który cierpi na fokomelię, czyli wrodzony brak kończyn.

Nick, główny bohater i zarazem autor książki, jest trzydziestoletnim mężczyzną serbskiego pochodzenia, który obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Od urodzenia musi on radzić sobie z niepełnosprawnością co, jak sam stwierdza, nie zawsze bywa łatwe. W  książce opowiada o swoich przejściach oraz o tym i jak sobie z nimi poradził.

Przyznaje otwarcie, że nawet rodzinie na początku nie było łatwo oswoić się z całą sytuacją, wspomina m.in. jak po urodzeniu matka nie chciała go wziąć na ręce i zastanawiała się czy nie lepiej było oddać go do adopcji. Potem Nick musiał radzić sobie z rówieśnikami w szkole, którzy uważali go za „innego”, a niekiedy nazywali kosmitą. Odrzucenie i alienowanie, a także brak nadziei na przyszłość, rodziły w głowie bohatera nawet myśli samobójcze, i to już w okresie dziecięcym. Jednak otoczony kochającą rodziną i przyjaciółmi, nigdy się nie poddał.

Teraz jest założycielem fundacji, prowadzi szkolenia biznesowe, jeździ po całym świecie z wykładami, podczas których opowiada o swoim życiu, a także tworzy filmy, które mają przekazywać ludziom jego pozytywną energię. Mało tego! Nick umie pływać, próbował swoich sił na desce surfingowej oraz nurkował. Nie ma dla niego ograniczeń. „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” jest przesycone optymizmem i nadzieją. Vujicic podchodzi do swej „odmienności” z dystansem, lubi żartować i przyznaje, że gdzieś w szafie trzyma parę butów na wszelki wypadek.

Wielokrotnie podkreśla, że nie byłby w tym miejscu, w którym jest, gdyby nie nadzieja, którą odnalazł. Postanowił nieść innym dobry przykład, pokazywać że skoro jemu się udało i jest w stanie normalnie żyć, to każdemu, komu nie brak motywacji, też może się to udać. Nick jest bardzo wierzącym człowiekiem, nie raz w swej książce nawiązuje do wiary w Boga i Jego pomocy, podkreśla że bez Niego by sobie nie poradził. Często także przyznaje, że są na świecie ludzie, którzy mają w życiu gorzej niż on, a prawdziwego szczęścia nie dają pieniądze i wysokie stanowiska.

W „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” Vujicic zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co jest niewątpliwą zaletą tej książki. Gdy czytamy coś, co jest skierowane jakby specjalnie do nas, to inaczej do tego podchodzimy, wsłuchujemy się w to przesłanie, a o to przecież autorowi chodzi. Dodatkowo całość pisana jest prostym, zrozumiałym językiem, więc nie natrafimy na skomplikowane konstrukcje zdaniowe czy trudne słownictwo.

Ważne jest, że Vujicic ukazuje tutaj swe własne doświadczenia, bez skrępowania opisuje gorsze chwile, problemy, z którymi przyszło mu się zmierzyć. Czytelnik ma wrażenie, że rozmawia z kimś mu dobrze znanym, z kimś, kto zasługuje na uznanie i podziw, a nie na litość. Autor stara się wskazywać odbiorcom jak powinni się zachowywać, na co zwracać uwagę. Podaje siebie za żywy przykład tego, że nie należy się poddawać, tylko dążyć do wyznaczonych celów mimo przeciwności losu. Misją książki jest skierowanie do czytelników słów otuchy, dzięki której człowiek jest w stanie odkryć, ile może dokonać. Pozwala ona także zrozumieć, że poza trudnościami doświadczamy także w życiu wiele radości oraz że wiele jest jeszcze przed nami do zrobienia, dlatego warto się starać i nie poddawać…

Jeśli chcesz wyrobić sobie własne zdanie o tej książce, to możesz ją nabyć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *